PALIWA PREMIUM – CZY ABY NA PEWNO WARTO?

SERWIS SAMOCHODÓW FORD > Porady > PALIWA PREMIUM – CZY ABY NA PEWNO WARTO?

PALIWA PREMIUM – CZY ABY NA PEWNO WARTO?

0 Comments /
Facebook It
Tweet It
Pinterest It
Google Plus It

Zdecydowana większość klientów odwiedzających stacje benzynowe sieciowych gigantów takich jak Statoil, Shell, BP, Orlen czy też Lotos kupuje najtańsze paliwo omijając paliwa premium z daleka. Każda z tych stacji oprócz podstawowego paliwa ma nam do zaoferowanie droższe o około 20 – 30 groszy za litr paliwa premium. Mają one robocze nazwy w zależności od stacji benzynowej. Ale czy warto wydać więcej pieniędzy skoro w większości przypadków na każdej z tych stacji jest to samo paliwo pochodzące od tych samych polskich dystrybutorów. Można by było zadać sobie pytanie skoro paliwo pochodzi o tego samego dystrybutora to czy warto? Paliwo to jednak się różni i to każda sieć stosuje opatentowane przez siebie i pilnie strzeżone dodatki.

Producenci kuszą nas paliwami premium, przekonując nas o lepszych osiągach, niższym spalaniu, niższą zawartością substancji zmniejszających żywotność silnika.
Paliwa te mają także wiele dodatków antykorozyjnych i antypiennych a także dodatkowo smarne. Dzięki tym dodatkom spalanie przebiega w znacznie czystszy sposób a w komorach spalania, na zaworach osadza się dużo mniej nagaru. Paliwa premium oczyszczają więc wnętrze silnika, zwiększając jego skuteczność. Niestety nie dotyczy to starych aut w których po zatankowaniu paliwa premium może dojść do wypłukania nagromadzonego przez lata brudu w baku i przedostaniu się go do układu wtryskowego powodując jego uszkodzenie. Dlatego właściciele starszych samochodów mogą mieć przykrą niespodziankę stosując paliwo premium.

Koncerny paliwowe przekonują, że tankowanie droższego paliwa znacznie zwiększa osiągi samochodów. Czy tak jest w rzeczywistości? Według eksperta ADAC moc jednostki napędowej zasilanej paliwem premium może wzrosnąć od 1,6 do 4,5 %. Nie jest to więc wartość, którą odczuje przeciętny użytkownik samochodu. Powszechna jest też opinia, że na paliwach premium można przejechać więcej kilometrów. I tym razem sprawdzili to Eksperci z ADAC i z ich badań wynika, że spalanie można obniżyć o około 5%. Jednakże przeciętnemu Kowalskiemu udaje się obniżyć spalanie o około 1% lub nawet mniej. Nie jest to więc zauważalna ilość.

Jeżeli więc kupujecie paliwa premium dlatego, aby zaoszczędzić na spalaniu to niestety jest to złudne oszczędzanie, ale jeżeli chcemy, aby silnik naszego samochodu był jak najdłużej w doskonałej kondycji to naprawdę warto zdecydować się na paliwa premium.

Masz problemy ze swoim Fordem ?

Skontaktuj się z nami

Facebook